چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم

به برخی از آقایان و خانم ها وقتی می گویم؛ اگر در زندگی کار اشتباهی انجام دادید عذرخواهی کنید، به صراحت عنوان می کنند:

ما خودمان روانشناسیم، ما خودمان اصلاح گریم!
این درحالی است که حقیقتا خودشان باعث بروز بسیاری از مشکلات می شوند! مطلب بعدی اینکه وقتی به آنها می گویم مانند تمام زندگی های موفق، راه صلح و آشتی را پیش بگیرید، متاسفانه و در کمال تعجب؛
این دسته از آقایان با کم عقل خواندن غیرهم جنسانشان، اینگونه می گویند:
زنها از عقل درست و حسابی برخوردار نیستند، نباید آنها را پُررو کرد!
و این مدل از خانم ها هم با کم خرد دانستن غیرهم جنسانشان، اینگونه می گویند:
مردها فقط به مسائل جنسی فکر می کنند، اصلا احساس ندارند، باید گربه رو دَمِ حجله کشت!
اگر شما هم مثل من معتقدید؛ اینها خودشان باعث بروز اختلافات خانوادگی می شوند، ضمنا از زندگی خوبی هم برخوردار نیستند و می خواهید بدانید برای جلوگیری از این اختلافات، چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم ، در ادامه این مقاله با من همراه شوید!
تا حالا شده کار اشتباهی انجام دهید؟ پیش آمده که حرفی بزنید و همسرتان را ناراحت کنید؟ نیاز به عذرخواهی پیدا کرده اید؟ در این مقاله، برای اینکه بدانیم چگونه از همسرمان عذرخواهی کنیم ، موارد زیر را بررسی می کنیم!
 1. در چه شرایطی عذرخواهی کنیم؟
 2. برای عذرخواهی به چه ابزاری نیاز داریم؟
 3. چرا از همسرمان عذرخواهی نمی کنیم؟
 4. مراحل انجام یک عذرخواهی عمیق چگونه است؟
 5. در عذرخواهی چه جملاتی بگوییم؟
 6. چگونه مطمئن شویم عذرخواهی ما پذیرفته شده است؟

اگر برای مدت زیادی است که ازدواج کرده اید، می دانید بروز خطا یکی از مسائل اجتناب ناپذیر در روابط انسانی است! واضح است در صورتی که خطایی رخ دهد، برای بهبود روابط بهتر است عذرخواهی انجام شود! برخی از افراد تصور می کنند اگر از همسرشان عذرخواهی کنند، همسرشان را دیگر نمی توانند کنترل کنند و در واقع کنترل زندگی از دستشان خارج می شود.

در چه شرایطی عذرخواهی کنیم؟

برخی اوقات حتی نمی دانیم در چه زمانی باید از همسرمان عذرخواهی کنیم!! گاهی اوقات از رفتارهای همسرمان متوجه می شویم مشکلی پیش آمده و همسرمان با بداخلاقی رفتار می کند و احتمالا متقابلا ما هم رفتار تند و زننده ای با او خواهیم داشت. برخی از رفتارهای ما می تواند باعث بروز ناراحتی های به حقی در همسرمان شود، با دانستن این رفتارها درک بهتری از موقعیت پیدا خواهیم کرد! به عنوان مثال لیست زیر می تواند منطقا شرایط عذرخواهی ما را فراهم کند. اگر یک یا چند مورد لیست زیر را مرتکب شده اید، احتمالا لازم است به عذرخواهی از همسرتان به صورت جدی فکر کنید!

در چه شرایطی عذرخواهی کنیم

 • تهمت ناروایی به همسرتان زده اید!
 • زمان زیادی برای فعالیت های کاری صرف می کنید!
 • گفتن یک حرف کاملا غیر ضروری و مضر، دقیقا وسط یک بحث جدی!
 • مثل بچه ها رفتار کردن، دقیقا زمانی که انتظار رفتار معقولانه می رود!
 • حرف مهمی را که مربوط به خانواده بوده است را فراموش کرده اید بگویید!
 • فراموش کردن روزهای مهم؛ مثل روز تولد، سالگرد ازدواج، اولین روز آشنایی!
 • برملا کردن راز همسر در موردی که او فکر می کرده کاملا مورد اعتماد هستید!
 • گرفتن یک تصمیم بد مالی به نحوی که روی هر دوی شما تاثیر منفی زیادی داشته است!
 • شوخی کردن با همسر در جمع، درحالی که فکر می کردید بامزه است ولی باعث شرمنده شدن او شدید!

لیست بالا تنها چند نمونه است که احتمالا نیاز می شود از همسرتان عذر خواهی کنید!

به هر دلیلی که کار خطایی اتفاق افتاده باشد، دانستن روش عذرخواهی صادقانه، اولین گام اصلاح روابط و برگشتن به مسیر عاشقانه در زندگی است.

واضح است که برخی اشتباهات از قبیل خیانت، سواستفاده جنسی و احساسی، نسبت به برخی از اشتباهات، بزرگتر و ویرانگرتر است و به راحتی فراموش نمی شود. مهم نیست در این موارد چقدر می خواهید عمیقا عذرخواهی کنید! چنین مواردی در زندگی خیلی کم اتفاق می افتد! مهم این است که در شرایطی که غیر عمدی مرتکب اشتباهی حتی کوچک می شوید، عذرخواهی باید عمیق و تاثیر گذار اتفاق بیفتند!

اگر میخواهید از همسرتان انتقاد کنید، پیشنهاد میکنم قبل از انتقاد، حتما این ? مقاله  ? را بخوانید!

چگونه متوجه شویم خطایی رخ داده است؟

برخی از افراد می گویند: من روز خواستگاری با همسرم گفتم دارای فلان ویژگی اخلاقی هستم و او نیز می داند که نباید روی حساسیت من دست بگذارد! لذا اگر همسرشان روی این ویژگی دست بگذارد، مطمئن می شوند که همسرشان خطا کرده و همسرشان باید عذرخواهی کند! در ادامه مثالی عنوان می کنم که می تواند به درک موضوع کمک بیشتری بکند!

فرض کنید من (مهدی مقیم اسلام) معتقدم که مرد نباید شلوار جین به تَن کند و همسرم هم از این موضوع باخبر است! همسرم برای هدیه سالگرد ازدواج مان یک شلوار جین به من هدیه می دهد! من هم از این موضوع ناراحت می شوم!

سوال: در این مورد حق با من است یا همسرم؟ در نهایت چه کسی باید عذر خواهی کند؟

در پاسخ به این سوال، دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد؛

حالت اول (کم تکرار): اگر مطمئن هستیم مرتکب اشتباهی شده ایم، کارمان کمی راحت تر است! اگر بدانیم از چه طریقی عذرخواهی موثر انجام دهیم، مشکلات تا اندازه ی بسیار زیادی رفع خواهد شد! ولی در اکثر موارد زوج ها کمتر خود را مقصر می دانند!

حالت دوم (پُر تکرار): اگر فکر می کنیم همسرمان مقصر است و یقین داریم که او روی اصول ما پا گذاشته است، کار کمی سخت تر خواهد شد! (این قسمت، جواب سوال مطرح شده در قبل است) در این موارد پیشنهاد می کنم ابتدا با دید باز به اصل مساله بپردازید و پس از مشخص کردن دقیق مشکل، کار عذرخواهی انجام شود! در مثال عنوان شده من فکر می کردم شلوار جین برای مردان مناسب نیست، شاید از ابتدا باید کمی روی اصول خودم بازنگری می کردم!

برای عذر خواهی چه ابزاری (چیزهایی) نیاز داریم؟

۱- واسطه نتراشیدن

در عذرخواهی واسطه نتراشیدیکی از مهمترین موضوعات در بحث عذرخواهی، مستقیم و بدون واسطه صحبت کردن است! بدون واسطه در چند بخش؛

 • اول آنکه بین شما و همسرتان کسی قرار نگیرد و کاملا رو در رو صحبت کنید!
 • دوم آنکه شفاف و صریح صحبت کنید بدون آنکه از زبان کنابه آمیز استفاده کنید!
 • سوم آنکه تلاش کنید با تلفن، پیامک و هیچ وسیله شبیه به اینها عذرخواهی نکنید!

۲- به موقع خطای خود را پذیرفتن

به دفعات پیش آمده است، زوجین در درگیریهای خود، پس از چنگ و دعواهای طولانی و خسته کننده به اشتباه خود اعتراف می کنند، این دقیقا زمانی است که طرف مقابل می گوید؛

دیگر فایده ندارد، از اول باید عذرخواهی می کردی!

پیشنهاد می کنم به جای اینکه اجازه دهید کارد به استخوان بخورد و طرف مقابل نتواند شما را ببخشد، به محض آنکه متوجه اشتباه خود شدید به آن اعتراف کنید و درصدد جبران آن برآیید و اجازه ندهید زمانی فرا برسد که حتی اعتراف به اشتباه نیز سودی نداشته باشد!

۳-  بخیل نبودن

یکی از ارکان مورد نیاز در فرآیند عذرخواهی کردن، بخیل نبودن است!
 • بخیل نبودن در گذشت!
 • بخیل نبودن در ابراز عشق
 • بخیل نبودن در ارزانی داشتن!
 • بخیل نبودن در پیش قدم شدن برای مذاکره!
 • بخیل نبودن در ارائه کردن خود بدون چشم داشت!

۴- مشاور خوب انتخاب کردن

خانمی که با همسرش دعوای شدید کرده بودند پس از مراجعه به روانشناسی بسیار معروف، پس از ۴۵ دقیقه مکالمه، روانشناس به او توصیه کرده بود اگر تو جای دخترم بودی به تو می گفتم از همسرت جدا شو!
روانشناسی که با یکطرفه صحبت کردن با یکی از زوجین، به خود اجازه می دهد که حکم بر جدایی صادر کند، بر عمق و نفوذ کلامش می توان تشکیک کرد!
معتقدم قرار نیست زندگی با هر قیمتی ادامه پیدا کند ولی به سادگی هم نباید حکم بر جدایی دو زوج داد!
لذا در انتخاب مشاور برای گرفتن مشاوره عمیق در بحث عذرخواهی به خیرخواه و کاربلد بودن ایشان توجه ویژه داشته باشید! به صورت کلی هم اگر در جریان مشاوره گرفتن، یکی از حالت های زیر در شما به وجود آمد، به تعویض مشاور خود به صورت جدی فکر کنید:
 • از زندگی ناامید می شوید!
 • احساس افسردگی به شما دست داد!
  احساس می کنید چقدر بدبخت هستید!
 • احساس می کنید چقدر به شما ظلم شده است!
 • احساس می کنید در زندگی یکطرفه عشق ابراز کردید!
 • به صورت کلی حس خوبی به زندگی نداشتید!

۵- مسخره نکردن اعتقادات

تا به حال شده است، به موضوعی، اعتقاد راسخ داشته باشید و کمی بعدتر متوجه شده باشید، کاملا در اشتباه بوده اید؟

هر کسی ممکن است اشتباه کند، حتا شمادر مثال عنوان شده (نپوشیدن شلوار جین!) در صورتی که همسرم مرا به خاطر باور بر چنین اعتقادی مسخره می کرد و اعتقادات من را بی ارزش می خواند، شرایط بدتری پیش می آمد و راه برگشت به زندگی عاشقانه سخت تر می شد!

نکته بعدی در مورد مسخره کردن در فرآیند عذرخواهی از همسر این است؛

از کجا معلوم که اعتقاد در حال حاضر ما صحیح یا بهتر از طرف مقابلمان باشد!!!؟

لذا پیشنهاد می کنم در جریان عذر خواهی از به کار بردن این کلمات و جملات به شدت برحذر باشید:

 • تو خیلی عصبی مزاج هستی!
 • سطح خانوادگی من از تو بالاتره!
 • تقصیر منه که اومدم از تو بی سواد عذرخواهی می کنم!
 • به خاطر خودت میگم که اینقدر خشک مغز نباشی!

 چرا از همسرمان عذرخواهی نمی کنیم؟

معتقدم عذرخواهی کردن از همسر نیازمند مقداری از شهامت است، بنابراین برای عذرخواهی باید کمی شجاعت به خرج دهیم! در واقع سخت است زمانی که حق با ما نیست بپذیریم که اشتباه کردیم و بعد از آن نیز از طرف مقابلمان عذرخواهی کنیم! معمولا چند دلیل برای اینکه از همسرمان عذرخواهی نکنیم وجود دارد!

 1. معمولا حق را به خودمان می دهیم!
 2. غرورمان به ما اجازه عذرخواهی نمی دهد!
 3. فکر می کنیم همسرمان ناراحت نشده است!
 4. فکر می کنیم گذشت زمان همه چیز را درست می کند!
 5. هنر چیدن قطعات پازل، در یک عذرخواهی حقیقی را نداریم!
 6. ممکن است پس از عذرخواهی احساس ضعف و شکست دست دهد!
 7. قبلا در عذرخواهی، دعوا و مرافه به راه افتاده است و از خیر آن گشته ایم!

برای پاسخ به تمام دلایل عنوان شده اگر بپذیریم زندگی با همسر در شیرین ترین وضعیت، پاداش تمام لحظه های باهم نبودن است، بر تمام این دلایل غلبه خواهیم کرد و می توانیم با انجام تمریناتی و به کار بردن روشهایی که در ادامه می آید، در فرآیند عذرخواهی شرکت کنیم و به پاداش بزرگ لذت در کنار همسر برسیم!

مراحل یک عذرخواهی عمیق چگونه است؟

یکی از بهترین راهها برای اینکه بتوانید یک عذرخواهی تاثیر گذار از کسی که دوستش دارید داشته باشید این است که ابتدا با گرمی و محبت او را در آغوش بگیرید و بعد  از آن مراحل جهانی عذرخواهی را انجام دهید!

 

گام اول: در آغوش کشیدن

گام های جهانی عذرخواهی از همسر

اگر جزآن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید عذرخواهی نیاز به پیچیدگی خاصی ندارد، احتمالا خواندن ادامه این مقاله کاری بی فایده خواهد بود ولی اگر شما هم در زندگی بارها از همسرتان عذرخواهی کردید و یا همسرتان از شما عذرخواهی کرده است و این اظهار پشیمانی ها دوامی نداشته است و دوباره همه چیز به حالت اول برگشته است، احتمالا درک کرده اید که برای یک عذرخواهی موثر نیازمند رعایت اصولی هستید! دکتر گری چاپمن (Gary Chapman) روش جهانی ۵تایی عذر خواهی را ارائه داده اند که در ادامه با کمی تغییر به آن می پردازیم:
 1. تاکید بر پشیمانی: این زبان احساسات است! وقتی بر پشیمانی تاکید می کنید، با احساسات طرف مقابلتان درگیر می شوید. با این کار می گویید که متوجه اشتباه و جراحتی که ایجاد کرده اید، شده اید! برای عذرخواهی نباید سریع کلمه متاسفم را به کار برید، زیرا معمولا این مدل عذرخواهی به معنای خاتمه دادن به بحث و جدل برداشت می شود که خود می تواند باعث بروز اختلافات جدیدی شود! در واقع تا زمانی که فرد از رفتارش پشیمان نیست دلیلی برای عذرخواهی کردن هم وجود ندارد! به عنوان نمونه: “فکر نمی کردم رفتار من، اینقدر باعث ناراحتی تو شده باشد!”
 2. پذیرش مسئولیت: پس از اینکه احساسات طرف مقابل را متوجه اشتباه خود کردید، حال نوبت به آن رسیده است که با جزئیات بر اشتباهی که مرتکب شده اید، تاکید کنید! به عنوان مثال: “نباید با اون لحن به خصوص با تو صحبت می کردم!” یا “بهتر بود در جلوی جمع اینگونه عکس العمل نشان نمی دادم”
 3. جبران خطا: اگر دوست دارید عمق عذرخواهی را زیاد کنید، باید بر جبران خطا تاکید کنید! در این مرحله باید عمیقا سعی در جبران خطای به وجود آمده کرد! بهتر است در این حالت از طرف مقابل بخواهیم در این زمینه کمک کند! به عنوان نمونه: “واقعا باورم نمی شود که چگونه این رفتار از من سر زد، لطفا به من بگو چطور می توانم این خطا را جبران کنم؟!”
 4. تاکید بر تغییر رفتار: باید تمام تلاش خود را بکنید که دیگر این رفتار را تکرار نکنید! این قسمت کاملا به وجدان شما بستگی دارد، باید با خودتان صادق باشید! به خودتان قول دهید! “سعی می کنم خونسردی خودم را حفظ کنم، می دانم که این مدل رفتار، حق همسرم نیست!” می توانید از او برای اینکارر کمک بخواهید!
 5. تقاضای بخشش و فراموشی: اینجا جایی است که باید از همسرتان بخواهید شما را ببخشد! به عنوان مثال: “به خاطر مدل حرف زدنم و خسارتی که وارد کرده ام، شرمنده ام! می دانم که قلبت را شکستم، می توانم خواهش کنم که مرا ببخشی؟!”

“می دانم که نمی توانم گذشته را تغییر دهم اما آماده ام که جبران کنم!”

با این جمله به همسرتان ثابت می کنید که برای ترمیم روابط تخریب شده ی خود، تصمیم جدی گرفته اید.

چگونه عذرخواهی را موثرتر کنیم؟

وقتی اشتباهی مرتکب می شویم، کاملا طبیعی است با کلام یا نوشتار از همسر عذرخواهی کنیم! اما اگر می خواهیم عذرخواهی را عمیق تر کنیم، برای جبران خطا، خرید هدیه می تواند ایده خوبی باشد! لیست زیر می تواند ایده هایی برای خرید هدیه برای همسر باشد:
 عذرخواهی موثر
 • خرید یک کیک یا بستنی که روی آن به زبان خودتان مطلبی نوشته اید!
 • دسته گُلی بزرگ یا کوچک بخرید و به محل کار او بفرستید! فراموش نکنید حتما در حد یک جمله روی آن بنویسید!
 • خرید یک هدیه کوچک که می دانید همسرتان از آن لذت می برد و با دیدن آن هدیه، لبخند بر روی صورتش نقش می بندد!
 • آهنگ مورد علاقه او را بخرید و یا تهیه کنید و به او هدیه دهید! می توانید آهنگی که دوتایی با آن خاطره دارید را به او هدیه دهید!
 • بلیطی برای یک مکان آرامش بخش تهیه کنید و به او هدیه دهید! (به عنوان مثال استخر، ماساژ درمانی و یا هر جایی که در شهر شما می توان به آن مراجعه کرد و آرامش کسب کرد! حتی اگر فرزند دارید می توانید یک روز فرزندان را نگه دارید و به او اجازه دهید کاری را که دوست دارد انجام دهد!)
 •  یک بلیط دست ساز با نمک برای او تهیه کنید که یکی از این خدمات را به او بدهید! به عنوان مثال بگویید شما به صورت نیم بها برنده یک ماساژ از طرف من شدید! یا شما برنده استراحت کردن یک روزه در منزل شدید! یا جملاتی از این دست …

خرید این هدایا می تواند کمی از ناراحتی که شما ایجاد کرده اید را کم کند!

فراموش نکنید پول به تنهایی کاربرد کافی در عذرخواهی را ندارد! هدیه دادن، نقش ذوب کننده یخ بین شما و همسرتان را بازی کند، پس از عادی شدن شرایط، با یک ذهن کاملا باز، فرآیند عذرخواهی موثر را انجام دهید!

برای یک عذرخواهی عمیق و تاثیر گذار باید از کلمات به صورت شایسته ای استفاده کنید و در این فرآیند، احساستان را درست منتقل کنید و با حرکات بدن و چهره خود، از عمق عذرخواهی خود مطمئن شوید!

چه جملاتی در عذرخواهی بگوییم؟

در ادامه مقاله چند جمله به عنوان نمونه آورده ام که می توانید با توجه به موقعیتی که در آن هستید، از آنها استفاده کنید! فراموش نکنید که عینا از این جملات نباید استفاده کنید! بهتر است احساسات خودتان را با این جملات ترکیب کنید! در غیر این صورت، عذرخواهی شما کاملا مصنوعی به نظر خواهد رسید!

 • خیلی متاسفم برای حرفها و کارهایی که انجام دادم (اینجا قید کنید دقیقا کدام کار یا کدام حرف!) لطفا آنها را فراموش کن!
 • از اینکه قلبت رو شکستم، عمیقا ناراحتم! می دانم که با گفتن این کلمات نمی شود کارها را به حالت اول برگرداند. واقعا می خواهم بدانی که به خاطر کاری که تو را ناراحت کرده (اینجا اون کار را بگویید) چقدر پشیمان هستم! عمیقا و با تمام وجود عاشقت هستم! تمام سعی خود را انجام خواهم داد تا درستش کنم!
 • انتظار ندارم به همین راحتی بتوانی من را به خاطر کاری که کردم (اینجا اون کار را بگویید)، ببخشی! می خواهم بدانی که از نظر من در این اتفاق تو مقصر نبودی، واقعا متاسفم!
 • از اینکه در آن موقعیت حساس نتوانستم همراه تو باشم خجالت زده ام. اگرچه که تو با تمام فهم و کمالت این موضوع را به رویم نیاوردی! امیدوارم بتوانم از این به بعد در موقعیت های حساس کنار تو باشم! در این مورد تمام سعیم را خواهم کرد!
 • از اعماق وجودم دوست ندارم نگاه صادقانه ات به من عوض شود، این موضوع برام خیلی مهمه، به خاطر اینکه برخلاف انتظارت عمل کردم شرمنده ام!
 • دلم می خواهد بدانی که چقدر متاسفم! الان متوجه می شوم که چقدر اشتباه کردم و با تو کاملا غیردوستانه رفتار کردم! لطفا به خاطر درد و رنج عمیقی که باعث شدم، عذرخواهی خالصانه من را پذیرا باش!
 • من را ببخش به خاطر آخرین جنگ و دعوایی که باهم داشتیم! لطفا از من بپذیر تمام حرفهایی که زدم بی منظور بود! عشق و علاقه به تو برای من خیلی بیشتر از تمام آنها می ارزد. خواهش می کنم آن شب/روز نحس را فراموش کن!
 • عمیقا به خاطر جریحه دار کردن احساساتت، شرمنده ام (متاسفم). تو عاشق ترین همسر دنیایی و مستحق آن حرف/حرکت بیفکرانه من نبودی! امیدوارم فراموش کنی و یک شانس دوباره برای جبران خطایم به من بدهی تا بتوانم اوضاع را به حالت قبل برگردانم!
 • در چشمانت می توانم ببینم که چگونه باعث درد و رنجی عمیق در تو شده ام! آرزو می کردم که ای کاش می توانستم به زمانی برگردم که آن مطلب دردآور را به تو گفتم! تمام کاری که از دستم برمی آید این است که عذرخواهی عمیق و خالصانه خودم را ابراز کنم!
 • از صمیم قلب به بودنت در زندگی ام افتخار می کنم! امیدوارم کار بدون فکر و احمقانه ام در زندگی را ببخشی!
 • لطفا عذرخواهی عمیق و ابراز تاسف من را درست زمانی که نباید (رفتاری به خصوص که انجام داده اید) انجام می دادم، پذیرا باش! از اینکه ناامیدت کردم بسیار ناراحتم!
آخر نوشته را امضاء کنید
اگر نامه ای می نویسید، در انتهای آن حتما جمله یا کلمه ای بنویسید که نشان دهنده احساس عمیق شما نسبت به همسرتان باشد!
یکی از نکات بسیار مهم در عذرخواهی از همسر، فقط عذرخواهی کردن به صورت کلامی نیست، بلکه انجام ندادن همان کار یا کارهای مشابه از اهمیت بیشتری برخوردار است!

 چگونه مطمئن شویم عذرخواهی ما پذیرفته شده؟

اگر مرتکب خطایی شده باشیم و پس از آن عذرخواهی کامل و دقیقی انجام داده باشیم، احتمالا یکی از حالت های زیر را در همسرمان می توانیم مشاهده کنیم؛

 1. جمع خانوادگی بسیار پررونق خواهد شد!
 2. کارهای مورد علاقه ما، در خانه بیشتر انجام می شود!
 3. رفتار همسرمان با ما سرشار از دوستی و توام با احترام و مهربانی خواهد بود!
 4. احساس می کنید در بهشت زندگی می کنید و همه چیز بر وفق مرادتان است!
 5.  اگر دارای فرزند هستیم، همسرمان با آنها با دوستی و احترام بیشتری برخورد می کند!
 6. در مورد موضوعی که همسرمان را ناراحت کرده ایم، دیگر حرفی به میان نمی آید و همسرمان از موضوع ناراحت نیست!

چگونه عذرخواهی ما پذیرفته می شود؟

عزیزم! به خاطر اینکه جلوی مادرت به شما توهین کردم، عذرخواهی می کنم!
اگر همسرتان این جمله را بر زبان بیاورد، می توانید دو انتخاب داشته باشید؛
 1. عذرخواهی همسر را نپذیرید و دقیقا جلوی مادرش به او توهین کنید! (تلافی کردن)
 2. عذرخواهی همسر را بپذیرید و بقیه مقاله را مطالعه فرمایید!
معتقدم در زندگی زناشویی، گاهی مرد و گاهم هم زن مرتکب خطا می شود! در هر صورت و در بیشتر موارد و زندگی های نرمال هیچ کدام از طرفین، از عمد طرف مقابلشان را ناراحت نمی کنند! اگر همسرتان شما را آزرده باشد و برای جبران خطا از شما عذرخواهی کند و شما در پذیرش عذرخواهی او، سخت گیرانه عمل کرده باشید، اصلا به دور از انتظار نخواهد بود وقتی خودتان خطایی مرتکب شوید و بخواهید عذرخواهی کنید، مسیر بسیار سختی را طی کنید!
انتخاب با شماست؛ بخشنده و آمرزنده باشید! یا منتقم و تلافی کننده!!

اگر کاملا حق با شماست، چه کنید!؟

تقریبا در تمام ادیان، عُرف و قانون کشورهای مختلف، اگر فردی خسارتی بزند، موظف است آن خسارت را به نحوی شایسته جبران کند! اگر خسارت به آبروی فرد هم وارد آمده باشد، خسارت زننده موظف به جبران خسارت است! پس به دور از انتظار نخواهد بود که بگوییم اگر همسرتان خسارتی مانند موارد زیر به شما وارد ساخت، شما عین آن خسارت را جبران (تلافی) کنید:

 • حرف زشت زدن!
 • دست بلند کردن روی شما!
 • گفتن جمله ای ناروا به شما!
 • از عمد، خسارت مالی برای شما به وجود آورد!
 • بردن آبروی شما درست زمانی که حضور ندارید!
 • و مواردی از این دست!

وقتی خسارت وارد آمده را جبران (تلافی) می کنید، شاید حس خوبی پیدا کنید و به زبان عامیانه؛

دلتان خنک می شود!

تا اینجا همه چیز کاملا منطقی به نظر می رسد (کار اشتباه همسر را تلافی کنید)، ولی واقعیت این است که در زندگی زناشویی همه چیز هم نمی تواند به صورت منطقی پیش رود، گاهی لازم است موضوعات کمی هم عاطفی پیش رود! لذا پیشنهاد می کنم، پس از صحبت کردن با همسرتان و مشخص شدن دقیق خطای همسر، اگر می توانید او را ببخشید تا از پاداش و ثمرات این بخشش در زندگی خود بهره مند شوید!

فراموش نکنید! برای بخشیدن همسر اول این کارهای را انجام دهید

 1. ابتدا باید به هر دوی شما اثبات شود که مقصر همسرتان است و بعد شما او را ببخشید، اگر شما پیش خودتان فکر کنید که خطای همسرتان را بخشیده اید، در حالیکه همسرتان شما را مقصر اصلی بداند، هیچ اتفاق مثبتی در زندگی زناشویی شما رخ نخواهد داد!
 2. اگر می خواهید همسرتان را ببخشید به گونه ای این کار را انجام دهید که دیگر هیچ وقت آن واقعه یا موضوع را در ذهنتان هم به خاطر نیاورید! نه به گونه ای که از این اتفاق برای رخدادهای بعدی سوء استفاده کنید!

اگر همسرمان به عمد کار اشتباه را تکرار می کند، چه کنیم؟

معمولا بعد از یک دعوا مرافه حسابی دیگر زوج ها نمی خواهند وارد همان مدل دعوا مرافه بشوند، ولی اگر احساس می کنید همسرتان از روی عمد مطلبی یا رفتاری را تکرار می کند، می توانید به این موضوعات هم فکر کنید:

 • شاید در خانواده ای بزرگ شده است که انجام این کار به خصوص را خطا نمی داند!
 • شاید شما هم کار خطایی را مرتب تکرار می کنید و مدام از او عذرخواهی می کنید!
 • شاید از موضوع دیگری ناراحت است و می خواهد با این کار، حرص شما را در بیاورد!
 • شاید تا به حال متوجه نشده است که انجام این کار، باعث نارحتی شما می شود!

اگر از موارد بالا مطمئن شدید و متوجه شدید که عمدی واقعی در کار است (پس از صحبت کردن صریح درباره موضوعات)، پس از اینکه مطمئن شدید عمدا کاری را تکرار می کند، بگویید در صورت تکرار، شما هم جبران خواهید کرد! ولی به محض آنکه پشیمان شد، از خطای او درگذرید!

در این صورت وقتی او را با اعماق وجود می بخشید، دیگر در شما نگرانی و استرسی به وجود نخواهد آمد!
مراقب باشید؛ جدایی رسمی یا عاطفی
اگر عذرخواهی کردن را خیلی به تاخیر بیاندازید، به احتمال زیاد رابطه تان را به جدایی رسمی یا به جدایی عاطفی خواهید رساند. حتی اگر نمی دانید که دقیقا چطور باید عذرخواهی کنید، بهتر است حداقل زبانی این کار را انجام دهید!

 در عذرخواهی از همسرمان چه کارهایی انجام ندهیم؟!

 1. انتقاد نکنید: اگر رفتاری در همسرتان وجود دارد که مورد پسند شما نیست، در آن لحظه نباید آن را یادآوری کنید! انتقاد از همسر مقوله ی دیگری است که باید در فرصت مناسب به آن بپردازید!
 2. پشت سر هم صحبت نکنید: یکی از موضوعات مهم در عذرخواهی انتقال احساس است! این کار از طریق ارتباط دو طرفه شکل می گیرد، پس نباید یکجانبه و پشت سر هم صحبت کنید!
 3. عصبانی یا ناراحت نباشید: برای درگیر کردن احساسات همسرتان، اولین قدم این است که با عصبانیت یا ناراحتی فرآیند عذرخواهی را شروع نکنید! نباید در عذرخواهی حق به جانب باشید!
 4. به محیط اطراف بی توجه نباشید: قطعا عذرخواهی در یک محیط رمانتیک و احساسی بسیار ماندگار تر از محیطی با شرایط بحرانی یا شلوغ و پراسترس است!
 5. برای کم کردن احساس گناه عذرخواهی نکنید: اگر معتقدید باید اتفاقی بیفتد تا همسرتان از خطای پیش آمده حس بهتری داشته باشد، عذرخواهی کنید نه به خاطر کم کردن عذاب وجدان خودتان!
 6. به بیراهه نروید: در طول فرآیند عذرخواهی روی موضوع اصلی متمرکز باشید! حتی اگر همسرتان موضوع را از مسیر اصلی خارج کرد، سعی کنید ابتدا موضوع اصلی برطرف شود و بعد به موضوع بعدی بپردازید!
 7. از گفتن جملات احساسی غافل نشوید: فراموش نکنید که فرآیند عذرخواهی ممکن است با تنش همراه شود! گفتن جملات و کلمات احساسی می تواند روند مکالمه را اصلاح کند!
 8. مشروط عذرخواهی نکنید: گفتن جمله “ببخشید ولی من مقصر نبودم!” تاثیر مخرب بیشتری از عذرخواهی نکردن دارد! اگر واقعا معتقدید که کار خطایی انجام داده اید فرآیند عذرخواهی را شروع کنید!
 9. همسرتان را مقصر جلوه ندهید: تقصیرها را گردن همسرتان نیندازید، مسئولیت کارهایی که خودتان انجام داده اید را برعهده بگیرید!
 10. عذرخواهی بی روح نداشته باشید: با کل بدن عذرخواهی کنید! در نگاه تان، حالت چهره تان و حرکات بدنتان عذرخواهی معلوم باشد!
 11. عذرخواهی دیگران را تقلید نکنید: به کلمات دقت کنید! کلمات صادقانه، مهربانانه و عاشقانه استفاده کنید. از کلماتی استفاده کنید که در زبان گفتاری خودتان است! به هیچ عنوان طریقه عذرخواهی کردن دیگران را تقلید نکنید، مطمئنا بدترین روش عذرخواهی این است که خودتان نباشید!
 12.  نِیرنگ نزنید: قویا پیشنهاد می کنم، در عذرخواهی از این نیرنگ ها استفاده نکنید!
  • در مواجهه با همسرتان نگویید اینجا من عذرخواهی می کنم تا در موارد جدی تر او از من عذرخواهی کند!
  • با همسرتان شطرنج بازی نکنید (صادقانه رفتار کنید) ، اگر کار خطایی کرده اید صمیمانه عذرخواهی کنید!
  • با دو پهلو صحبت کردن، در اکثر موارد راه به جایی نمی توان برد، لذا در صورت لزوم صریح عذرخواهی کنید!
  • مطمئن باشید تمام انسانها موجودات با شعوری هستند، اگر نیرنگ بزنید، او هم به شما نیرنگ خواهد زد!

  هوادارتون هستیم!

   لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

  مقالات مشابه

اگر دوست دارید با همسرتون کمتر دعوا کنید، پیشنهاد می کنم حتما این ? مقاله ? را بخوانید!

اگر دوست دارید مطالبی درباره رفتار مناسب با همسر بدانید، پیشنهاد می کنم حتما این ? مقاله ? را بخوانید!

اگر نسبت به همسرتان سوءظن پیدا کرده اید، پیشنهاد می کنم حتما این ? مقاله ? را بخوانید!

همسر عصبی دارید و نمیدانید چگونه با او رفتار کنید، خواندن این ? مقاله  ? را از دست ندهید!

با دریافت رایگان دوره عشق ورزی به همسر، فقط ۵ ثانیه فاصله دارید!

برای دریافت پک صوتی، کتاب و دفترچه تمرینات، فرم زیر راا تکمیل کنید!

برای خرید محصولات همسرداری، روی لینک های زیر کلیک کنید

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 فیلمِ رایگان همسرداری!
با وارد کردن ایمیل صحیح در کادر
پایین، این 15 درس رایگان را
دریافت خواهید کرد!
film-free
ما هرگز ایمیل و اطلاعات شما
را منتشر نخواهیم کرد!