چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید

چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید ؟ پس از به دنیا آمدن فرزندتان، زندگی برایتان سخت شده است؟ بچه مثل نارنجک است! وقتی بچه دار می شوید، انفجاری در زندگی زناشویی تان صورت می گیرد و وقتی که گرد و غبار و دود آن فرو می نشیند، روابط زناشویی تان دیگر آن چیزی نیست که پیش از این بود.

نه بهتر است و نه بدتر، فقط متفاوت است!

کودک قلمرو بزرگی از زندگی مشترک را اشغال می کند و آثاری همچون زلزله برجا می گذارد. متاسفانه، تغییرات به وجود آمده، اغلب منفی اند. یک سال بعد از تولد اولین کودک، رضایت ۷۰% زنان از زندگی زناشویی به شدت نزول می کند. این حالت برای مردان اندکی بعد حادث می شود که به طور معمول واکنشی به نارضایتی زن است. برای این خلاء عمیق و فقدان رضایت، دلالیل متعددی بر شمرده شده است از جمله:

 • کمبود خواب،
 • فشار اقتصادی
 • ناسپاس بودن دیگران،
 • خستگی و کلافگی شدید،
 • ترکیب وظایف مادری با وظایف شغلی،
 • مسئولیت بزرگ نگهداری از آن موجود ناتوان،
 • و نداشتن زمان برای رسیدگی به خود

اگر می خواهید روش آشتی کردن با همسر را به صورت عملی درک کنید، خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم!

شما هم فکر می کنید که همسر عصبی دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید!

 معمای بزرگ

معمای بزرگ این نیست که چرا ۶۷% از مادران جدید احساس بدبختی می کنند، بلکه آن است که ۳۳% بقیه چگونه کشتی مادر بودن را بدون صدمه به ساحل می رسانند. (در واقع، بعضی از این گروه مادران اظهار می کنند که در ازدواج خود خیلی خوشبخت هستند)

به برکت وجود یکصد و سی زوجی که از ابتدای ازدواج تا هشت سال بعد برای مطالعه در گروه تحقیقاتی آقای جان گاتمن حضور داشتند، مشخص شد حتی بعد از انفجار نارنجک نیز زندگی زناشویی مستحکمی داشت. آنچه که این مادران سعادتمند را از دیگر مادران مجزا می کند آن نیست که بچه شان خوشخواب است یا همیشه زار می زند و شیر مادر می خورد یا شیر گاو و یا کارمندند یا خانه دار، بلکه آن است که:

آیا شوهرشان نیز این والد شدن را به همراه آن ها تجربه کرده و یا از آن ها عقب افتاده است.

مادر را چه می شود؟

داشتن نوزاد، بلافاصله دگرگونی عمیقی در مادر به وجود می آورد. او هرگز چنین عشق و از خود گذشتگی نسبت به هیچ کس در طول زندگی خود نداشته است. همیشه آن مادر جدید، به تعریف عمیق و خاصی از عشق در زندگی اش می رسد و همراه با تولد کودک نیروی بی انتهای فداکاری برای فرزندش نیز، متولد می شود. خود نیز از عظمت و شدت احساساتش به این موجود کوچک شکننده، غرق در حیرت می شود.

این تجربه آن قدر متحول کننده است که اگر شوهرش پابه پای او در این مسیر گام برندارد، به طور قابل درکی بین آن دو فاصله ای عمیق به وجود خواهد آمد.

این جاست که مرد از زمان کمتری که زن به او می پردازد، شکایت دارد و از این که زن همواره خسته است رنجیده می شود. او در می یابد که دیگر نمیتوانند با هم سوار بر دوچرخه به لب ساحل بروند و تفریحاتی از این دست داشته باشند.

مرد بچه اش را دوست دارد، اما می خواهد زن را از بچه پس بگیرد!


چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید

چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید


پاسخ به سردرگمی او آسان است:

او نمی تواند زن خود را پس بگیرد اما می تواند به دنبال او وارد قلمرو جدید وی شود و فقط در این صورت است که زندگی زناشویی آن ها می تواند رشد و ادامه یابد. در ازدواج هایی که مرد قادر به چنین کاری است ، از دست فرزندش احساس رنجش نخواهد کرد. او دیگر نه فقط احساس یک شوهر بلکه احساس یک پدر را نیز خواهد داشت. او به عنوان پدر، احساس غرور، مهربانی و پشتیبانی نیز نسبت به فرزند خود پیدا می کند.


اگر همسرتان به شما بی احترامی می کند، با خواندن این مقاله ، پادزهر آنرا خواهید آموخت!

تنش بین شما و همسرتان زیاد شده است؟ خواندن این مقاله را از دست ندهید!

 چند توصیه برای پس گرفتن همسر از فرزند

در ادامه چند توصیه ی برای آن که زوجین در عین تبدیل شدن به والدین بتوانند کماکان به یکدیگر همبسته باشند، آورده شده است:

۱- روی دوستی با همسرتان تمرکز کنید: 

قبل از آمدن بچه، سعی کنید همدیگر را به خوبی بشناسید. هرچه بیشتر به شکل گروهی رفتار کنید، دوره ی انتقال، آسان تر طی خواهد شد. وقتی شوهر روی زنش شناخت دارد، هماهنگی بیشتری با همسر خود در راستای سفر وی به مقصد “مادر شدن” خواهد داشت.

۲- پدر را از مراقبت کودک محروم نکنید:

گاهی مادر در مواجهه با شوهرش خود را به عنوان تازه مادر، بسیار مطلع تر از وی می شمارد و هر چند که به ظاهر معتقد به این ایده است که باید در نگهداری کودک با هم مشارکت داشته باشند، اما خود را در این زمینه رییس می داند و به شوهر یا مرئوس خود مرتب دستور می دهد (یا راهنمایی می کند) و اگر وی کارها را مطابق میل او انجام ندهد، وی را به نوعی گوشمالی می دهد و یا سرزنش می کند:

 • آب حمام خیلی داغ است؟
 • چرا آروغ او را کامل نگرفتی؟
 • چرا قاشق را اینطوری می گیری؟
 • چرا با بچه اینطوری بازی می کنی؟

شوهر هم از خداخواسته، نقش متخصص کودک را به زن خود واگذار می کند!

راه حل:

راه حل ساده است: مادر جدید لازم است که کوتاه بیاید. او باید متوجه باشد که بیش از یک را برای آروغ در آوردن نوزاد وجود دارد. اگر روش شوهرش را نمی پسندد، باید بداند که این بچه، بچه ی آن مرد نیز هست و فرزندشان از وجود دو روش والدین بیش از یک روش بهره خواهد برد.

۳-  بگذارید پدر همبازی کودک باشد

برخی از مردان، اعتراف کرده اند که وابستگی چندانی به نوزاد احساس نمی کنند تا آن که بچه بزرگ شود و راه برود و بتواند صحبت کند. متاسفانه تا کودک به آن حد از رشد برسد، صدمه ی لازم به زندگی زناشویی خورده است. طبق مطالعات انجام شده، دلیل آن که مردان دیرتر با بچه ی خود اخت می شوند، آن است که زنان بیشتر به کار پرورش و آموزش کودک می پردازند، اما مردان بیشتر تمایل به بازی با کودک دارند.

از آنجا که نمی توان با نوزاد بازی کرد، لذا معمولا پدران حداقل در سال اول زندگی نوزاد نمی توانند با او رابطه احساسی برقرار کنند!


چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید

چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید


۴- برای زناشویی تان، وقت صرف کنید

بعضی از اوقات، انتقال به دروه ی والد بودن، مستلزم اختصاص اولویت به خود زندگی زناشویی است. پس لازم است از پرستار بچه، یا یکی از بستگان یا دوستان خود کمک بگیرید تا بتوانید اندک زمانی را بدون دغدغه ی کودک با هم بگذارنید. در این قرارهای عاشقانه اگر حتی بیشتر وقت خود را صرف صحبت درباره ی بچه کنید، چیزی از دست نداده اید. همین طور که نوزاد رشد می کند و به سن کودکی و سپس به سن مدرسه می رسد، خواهید دید که در اوقات تنهایی، همه ی گفت و گوی شما درباره ی بچه نخواهد بود.

۵- نسبت به نیازهای پدر حساس باشید

اگر حتی این مرد، بازیکن تیمی قوی باشد و آن چرخش فلسفی به سمت والد بودن را پابه پای همسرش طی کرده باشد، هنوز هم به دلیل نیازهای روزافزون و وقت گیر کودک از مادر، مرد احساس محرومیت خواهد کرد.

مرد کمبود زن را احساس خواهد کرد. در این جا هر قدر که زن بتواند او را بفهمد و قبول کند که مرد به خاطر عشق به کودک، عشق همسرش را گم کرده است، و به مرد تفهیم کند که او هنوز در زندگیش نقش محوری و مرکزی دارد، مرد خواهد توانست که فهیم تر و باتفاهم بیشتر باشد و با شرایط به خوبی کنار بیاید.

اما اگر زن هیچ گونه وقتی برای شوهر نگذارد، عزم مرد برای خروج از این رابطه جزم خواهد شد.

۶-  به مادر فرصت نفس کشیدن بدهید

زن نیز به علت مشغله ی روزانه ای که یک مادر مجبور به تحمل آن است، به شدت خسته و کلافه می شود. کمک شایانی به زندگی زناشویی شما خواهد بود اگر که مرد ساعات کار خود را به شکلی تنظیم کند تا بتواند اندکی زودتر به خانه برسد و یا در ایام تعطیل کمی خود را جای زن بگذارد تا زن بتواند:

 • بخوابد
 • به دیدار دوستی برود
 • فیلمی ببیند
 • و یا هر کار دیگری …

که احساس کند او هنوز هم جزیی از دنیای بیرون محسوب می شود.


چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید

چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید


حرف آخر

زوجینی که از این اندرزها پیروی کنند در خواهند یافت که والد بودن، ضایع کننده ی رابطه ی زناشویی نیست بلکه آن را به سطح جدیدتری ارتقا می دهد؛ سطحی آکنده از نزدیکی، تفاهم و عشق تک تک اعضای خانه به یکدیگر، اما هنوز هم بدانید که گاهی، علی رغم آن که سرسختانه می خواهید اختلاف زناشویی را رفع کنید، اما پی می برید که رفع شدنی نیست. در این صورت، شک نکنید که با یک معضل عمیق و دایمی سر و کار دارید. در این جا دو راه بیشتر ندارید:

 • مبارزه کنید یا
 • میدان را خالی کنید!

انتخاب با شماست!

چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید – چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید – چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید – چگونه همسرتان را از فرزندتان پس بگیرید 

هوادار تلاشتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

با دریافت رایگان دوره عشق ورزی به همسر، فقط ۵ ثانیه فاصله دارید!

برای دریافت پک صوتی، کتاب و دفترچه تمرینات، فرم زیر را تکمیل کنید!

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 فیلمِ رایگان همسرداری!
با وارد کردن ایمیل صحیح در کادر
پایین، این 15 درس رایگان را
دریافت خواهید کرد!
film-free
ما هرگز ایمیل و اطلاعات شما
را منتشر نخواهیم کرد!
10 % تخفیف محصول ترس!
با وارد کردن ایمیل صحیح، کد تخفیف
محصول "درمان ترس" به ایمیل
شما ارسال خواهد شد!
film-free