چگونه با همسر خود رفتار کنیم

بعضی وقتها چنان در برخورد با همسرمان دچار نگرانی می شویم که رفتارش قابل پیش بینی نیست .

واقعا نمی دانیم چگونه با همسر خود رفتار کنیم ! زمانهایی که در خیال خود تلاش کرده ایم بهترین ها را برای او فراهم نماییم،اما به دلایل زیادی او از حرف ها و رفتارهای ما سوء برداشت داشته و منظور ما را کاملا برعکس دریافت می کند.

– عزیزم دوستت دارم، این گل را برای شما خریدم! 

– دوباره دلت برای این بچه های گل فروش سوخت، رفتی از اونها گٌل گرفتی، حالا گٌلش رو آوردی برای من؟! برو بزار تو یک گلدون، خشک نشه! چگونه با همسر خود رفتار کنیم

شما نیز شبیه این مکالمات راشنیده اید؟ زمانی که با تمام وجود کاری  برای همسرتان انجام داده ! و او بدون هیچ توجهی به شما با بی میلی و بی مهری با شما رفتار می کند!

با خود فکر می کنید؛ آیا همسرتان دوستتان دارد؟ چگونه متوجه می شوید؟ شاید  از روی قصد و غرض ! این کارها رو انجام نمی دهد و فقط به این روش رفتار عادت کرده و رفتار شما برایش عجیب است!

 اما به راستی در این موارد باید چگونه با همسر خود رفتار کنیم ؟

تاثیر رفتار گذشته

یکی از دلایل این گونه رفتارها از همسرمان، می تواند ریشه در گذشته رفتار ما داشته باشد.

 بعضی از اوقات دچار اشتباهاتی در رفتارمان می شویم و این رفتارها در او!آزردگی فکری ایجاد خواهد کرد و همسرمان نیز، متقابلا در مقام پاسخگویی برمی آید. در ادامه به مواردی اشاره می کنم که ممکن است ناخواسته در رفتارمان دیده شده و باعث  کدورت بین ما و همسرمان شود. با انجام دادن این تمرینات و به مرور زمان می توانیم پی ببریم که چگونه با همسر خود رفتار کنیم :

 ۱- دلچسب بوده و دوستانه برخورد کنید

هرگز به همسرتان، خانواده ی او، دوستانش، کسب و کارش و یا تمام چیزهایی که متعلق به او است!بی احترامی نکنید. اینها جز دارایی های او هستند.

حرف های زشت دلسرد کننده و یا هر چیز دیگری که او احساس کند، بی احترامی است! به خودش و دارایی های او نزنید.

به دلیل اینکه روز بد و یا سختی را گذرانده اید، به خودتان اجازه ندهید! هرطور که دلتان خواست با او صحبت کنید. تفاوتی ندارد شما آقا هستید یا خانم، وقتی که همسرتان وارد منزل می شود به گرمی از او استقبال کنید. ساده است! اگر نشسته اید، بلند شوید با او دست بدهید، دست او را به گرمی بفشارید، صورتش را ببوسید، اگر می دانید چه زمانی به منزل می رسد، خود را برای او آراسته کنید و سعی کنید بوی خوبی بدهید. لبخند زدن بسیار جواب می دهد. 

۲- برای همسرتان وقت صرف کنید

بسیار توصیه می کنم وقتی به منزل می رسید، در ابتدا، برای همسرتان حداقل ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و بعد به سراغ کارهای خودتان بروید. به عبارت ساده تر، از راه که می رسید، تلوزیون را روشن نکنید به سراغ یخچال نروید، روزنامه را باز نکنید و یا به سراغ غذا درست کردن یا امور مربوط به فرزندان نروید، تاکید می کنم، بدون اینکه کار دیگری انجام دهید به سراغ همسرتان بروید و حداقل ۱۵ دقیقه با او صحبت کنید؛ در مورد اینکه چگونه روز خود را گذرانده است، چه اتفاقاتی رخ داده است. اگر مدتی است، موضوعی فکر او را که مشغول کرده است، درباره آن موضوع و اینکه چگونه می توانید به او کمک کنید، صحبت کنید. همه این رفتارهای به ظاهر کوچک به ما در درک اینکه چگونه با همسر خود رفتار کنیم ، کمک خواهد کرد.

۳- همسرتان را محترم بشمارید

تا به حال فردی را با هر مدل جایگاه اجتماعی ندیده ام که از احترام دیدن و مورد احترام قرار گرفتن، لذت نبرد. اما چرا برخی از افراد در نظر ما محترم هستند و برخی دیگر از اعتبار و احترام کافی برخوردار نیستند؟! واقعیت آن است که یکی از دلایل آن می تواند احترام گذاشتن به افراد باشد. به زبانی ساده، اگر ما به اطرافیانمان احترام بگذاریم، آنها نیز طبیعتاً به ما احترام می گذراند (مگر افرادی که دارای مشکلات خاصی هستند) اما این احترام گذاشتن در بین افراد خانواده، مخصوصا بین زوج ها، بعد از گذشت چند سال از ازدواجشان، کمرنگ تر می شود و جالب اینکه، بهانه آن صمیمیت است.

در واقع همسران با تصور اینکه ما با هم صمیمی هستیم، محترمانه با هم برخورد نمی کنند. فراموش نکنیم که؛ هرچه کسی را بیشتر دوست می داریم، بهتر است که با او محترمانه تر رفتار کنیم. اگر می خواهیم که از همسرمان احترام ببینیم باید به او احترام بگذاریم. فراموش نکنیم که احترام گذاشتن به سرگرمی هایش و تمام چیزهایی که دوست دارد، مثل احترام گذاشتن به خود او است. احترام گذاشتن به همسر در جمع بسیار ضروری است، زیرا که باعث سربلندی او می شود و احساس عزت و غرور می کند. اما احترام گذاشتن در تنهایی، باعث قوام زندگی و آرامش فکری ما و همسرمان است.

احترام درجمع

یک مثال واقعی؛ اخیرا در جمعی سخنرانی داشتم که همسرم نیز در آن جمع حضور داشت. در برخی از قسمت های سخنرانی ام، موضوعاتی راجع به همسرم را با کمال احترام و بزرگ داشتن مقام او، عنوان کردم. همسرم با برخی از افراد حاضر در سخنرانی ارتباط نزدیکی داشت. بعد از سخنرانی، رفتار آنها با همسرم کمی تغییر کرده بود و احترام بیشتری به او می گذاشتند. احتمالا روش رفتارم با همسرم، باعث شده بود که اطرافیان بیشتر متوجه شوند که با چه شخصیتی صحبت می کنند. وقتی با رعایت یک سری تکنیک های ساده، نه تنها متوجه می شویم چگونه با همسر خود رفتار کنیم ، بلکه دیگران هم به این مهم دست پیدا می کنند و این باعث می شود که رفتار همسرمان هم با ما محترمانه تر شود. 

۴- ارتباط موثر

یکی از موضوعات کلیدی که میتوانیم متوجه شویم چگونه با همسر خود رفتار کنیم! ارتباط موثر و خوب است. نباید هیچ رازی را از او مخفی کنیم. ضروری است که به صورت روزانه حداقل ۱۵ دقیقه زمان برای او صرف کنیم، اگر کارهای ما به گونه ای است که نمی توانیم به خاطر همسرمان آنها را رها کنیم و ۱۵ دقیقه برای او وقت صرف کنیم، ازدواجمان دچار مشکل شده است.

شنونده خوبی باشید، ممکن است یک جین موضوع مهم داشته باشیم!که برای او بگوییم ولی بهتر است اول اجازه دهیم که او صحبت کند.

ارتباط موثر، طناب صداقت را در رابطه ما با همسرمان به محکمی برقرار می کند!ما با همسرمان یک تیم هستیم، پس نباید تصمیمات مهم برای خانواده را به تنهایی بگیریم. 

مسائل و دعواها بین ما و همسرمان، اجتناب ناپذیر هستند! نباید اجازه دهیم که کسی از آنها مطلع شود، خودمان باید سعی در حل آنها داشته باشیم. خطایی که از طرف همسرمان رخ می دهد با شخصیت او فرق دارد این دو را از هم تفکیک کنید.

در هنگامی که خطایی رخ می دهد، خونسردی خود را حفظ کنیم! حرفهای زشت (برای نمونه؛ تو لیاقت نداری، تو هم مثل خانواده ات هستی و …)، شکستن ظروف و انجام دادن کارهایی که همسرمان دوست ندارد، به آرامی، عشق او نسبت به ما را کم می کند.

ارتباط موثر با کلمات و حفظ خونسردی بسیار مهم میباشند! وقتی عصبانی می شویم و جوش می آوریم، مدیریت خشم به ما کمک می کند تا ارتباط موثرمان را از دست ندهیم. با رعایت این مساله، تقریبا متوجه می شویم، چگونه با همسر خود رفتار کنیم تا ارتباط موثرمان را با او حفظ کنیم!

۵- حمایت گر باشید

زن و شوهرها دوست دارند از طرف همسرشان درک شوند و مورد حمایت قرار بگیرند، مخصوصا در مشکلات! زمانی که همسرمان احساس بدی از شکست پیدا می کند باید بتوانیم در او اطمینان آفرینی کنیم، در بخش اول کتاب همسرداری با گاو بنفش به این موضوع بیشتر پرداخته ام!

سهم مرد و زن در حمایت کردن طرف مقابل یکسان است! حمایت گری در زمانی که مسائل سخت روی می دهد، خیلی بیشتر مورد نیاز است.

به هیچ عنوان نباید مسائل او را کوچک بشماریم و با طعنه با او صحبت کنیم! نباید رفتار اشتباه او در گذشته را به رخش بکشیم مخصوصا در جمع

خصوصا اینکه تحت هیچ شرایطی در جمع از او انتقاد نکنیم! زمانی که کاری را به خوبی انجام داد، به او بگوییم که به تو افتخار می کنم.

اگر در شرایطی یا در مورد موضوع خاصی با او مخالف هستیم! با احترام و در یک فضای دوستانه به او بگوییم که با او یا با نظرش مخالف هستیم.

اگر نقش حمایت گری را تمرین کنیم، می توانیم آهسته آهسته درک کنیم!چگونه با همسر خود رفتار کنیم تا او عاشق ما شود و عاشق بماند.

چرا نظراتتان را نمی نویسید؟ (از اینکه با ارسال نظراتتان به شادی دیگران کمک می کنید از شما سپاسگزاریم)

نفر اول در عشق ورزیدن به همسرتان شوید!
3 فایل صوتی سورپرایز کردن همسر
فایل PDF کتاب "همسرداری با گاوبنفش"
مجموعه تمریناتی برای ارتقاء عشق ورزیدن
عضویت در کانال تلگرام مهارت زندگی