تاثیرات سوء ظن در روابط همسران

تاثیرات سوء ظن در روابط همسران را می توان مشابه موریانه ای دانست که آهسته آهسته ریشه ها و ستونهای زندگی زناشویی را می خورد و  کم کم روابط ببن همسران را به نابودی می کشاند!

سوء ظن چیست؟

برای ارائه سمینارهای آموزشی به یکی از کشورهای زیارتی رفته بودم و به نظرم رسید می توانم برای اطرافیانم فیلم ضبط کنم و بگویم به یادشون هستم!چون فیلمها را فردی ضبط میکردم، تعدادشان زیاد شد!

حدودا ۱۵ کارگاه و سمینار در طول ۵ روز باید برگزار میکردم! زمان برای زیارت، ضبط فیلم و ویرایش آن کم بود. در واقع ۹۰% از زمان سفرم مشغول سمینار و کارگاه بودم!

از دیدگاه خودم کار خوبی انجام دادم، چون در سختی زیاد به فکر عزیزانم بودم و میخواستم آنها را از دعای خیر فراموش نکنم! چون تعداد فیلمها زیاد بود، هر شب تعداد محدودی از فیلمها را می فرستادم!

لذا از افراد نزدیکتر شروع کردم و در تلگرام، فیلمها رو براشون میفرستادم! سعی کرده بودم فیلمها را به صورت دسته بندی شده برای هر گروه خاص بفرستم! (گروه خانواده ام، خانواده همسرم، گروه عمه و عموها و مابقی گروهها!)

در همین حین یکی از عزیزان، گلایه هایی را مطرح کردند با این عنوان؛

چرا در فیلمی که فرستادی برای فلانی دعا کردی ولی فلانی رو از قلم انداختی و از این حرفها!

البته اصل ماجرا از این قرار بود که من در حال فرستادن  به نوبت فیل هل بودم و از شنیدن این حرفها خیلی ناراحت شدم و همین مسئله باعث شد مقاله ای در رابطه با تاثیرات سوء ظن در روابط همسران بنویسم که امیدوارم با اجرای مهارتها و تمرینهای عملی آن بتوانید این موریانه های مخرب را در زندگی خود از بین ببرید!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسران به مثابه موریانه

تاثیرات سوء ظن در روابط همسرانیکی از شروط داشتن زندگی خوب به همراه صمیمیت، داشتن حسن ظن یا همان اعتماد متقابل است. سوء ظن همچون موریانه ای ستون های زندگی خانوادگی شما را می پوساند. نکته اینجاست که این امر کاملا به صورت خاموش عمل می کند و اگر توجه نشود، زوجین زمانی به خود می آیند که ستونهای زندگی در حالی که ظاهری زیبا دارند، از داخل پوسیده اند.

تاثیرات سوء ظن در روابط همسران فقط به رفتار ختم نمی شود، این مساله حتی تا جایی می تواند پیش رود که امینیت افراد را نیز به خطر بیندازد!

نقش اطرافیان در تاثیرات سوء ظن در روابط همسران

از نکات بسیار مهم در کم کردن و تشدید این صفت اخلاقی می توان به تاثیر اطرافیان نیز پرداخت! معمولا اطرافیان در دو نفش ظاهر می شوند:

تاثیرات سوء ظن در روابط همسراننقش اول: تشدید کننده

برخی افراد اصطلاحا آتش بیاره معرکه نام دارند، در شرایط سخت و بحرانی که فرد در شرایط ایده آل برای تصمیم گیری نیست، این گونه افراد ظاهر می شوند و دقیقا تمام تلاش خود را انجام می دهند (عمدی یا غیر عمدی) تا شعله روشن شده در جان فرد را بیشتر کنند!

یکی از راههایی که در مواجهه با این افراد میتوان پیش گرفت میتواند فکر کردن به این جمله باشد:

هر آنچه در شما امید و انگیزه ایجاد نکند، ارزش فکر کردن هم ندارد!

در واقع اگر می توانید باید با مواجهه با چنین اشخاصی به شدت پرهیز کنید و اگر نمی توانید مصاحبت این اشخاص را ترک کنید، سعی کنید در ذهن خود به هیچ عنوان به گفته های آنها فکر نکنید!

اگر در رابطه با همسرتان بدی می گویند، سعی کنید به نقاط قوت همسرتان فکر کنید!

بارها عنوان کرده ام در تمام راه کارهایی که می گویم، هیچ وقت راه ساده ای برای رسیدن به موفقیت نمی شناسم! لذا هم اکنون پاسخ آن دسته از دوستانی را که می گویند مگر می شود در عصبانیت آدم خودش را کنترل کند را داده ام!

نقش دوم: آرامش گر

معمولا افراد دلسوز واقعی سعی می کنند برای کسی که دچار سوء ظن می شود، این نقش را بازی کنند! آنها می دانند با اصلاح روابط بین همسران می توانند به شادی زندگی آنها کمک کنند. به همین دلیل تلاش می کنند برای فردی که دچار سوء ظن شده است، حالت های دیگر را نیز بررسی کنند!

به عنوان نمونه:

فرض کنید آقایی را که تازه ازدواج کرده است و در تمام مکان ها از خودش و همسرش عکس گرفته و در شبکه های مجازی برای خانواده اش می فرستد!

همسرش از این رفتار به شدت منزجر است و تنها برداشتی که از این رفتار می کند این است که همسر او می خواهد تمام رازهای زندگی را به خانواده اش بگوید! او این تفکرات را تا حدی پرورش داده که زندگی آنها در آستانه جدایی است!

واضح است، احتمالا تمام کسانی که او را راهنمایی می کنند در راستای حرکت به سمت جدایی، نقش تشدید کننده سوء ظن را بازی می کنند و تمام کسانی که به نوعی او را کمک می کنند تا او برداشت متفاوتی از همسر خود داشته باشد، نقش آرامشگری را ایفا می کنند.

همسرت چون ذوق و شوق دارد دوست دارد تمام لحظات خوشی اش را به خانواده اش نشان دهد و از این رو دوست دارد عکس ها را در اختیار خانواده اش هم قرار دهد!

ریشه های سوءظن در روابط همسران

ابعاد سوءظن و بدبینی در خانواده

خانواده جایگاهی است که باید در آن عشق، صداقت و خوش بینی موج زند. در واقع خانواده زمانی سالم می ماند که از آسیب های سوءظن و خیالات بدبینانه در حد بسیار زیادی دور باشد. اما سوءظن در خانواده در دو بخش می تواند نفوذ کند:

 1. سوءظن در روابط همسران
 2. سوءظن در خانواده قبل از ازدواج

هر یک از این سوءظن ها، می توانند به تنهایی در محیط خانواده منشأ بسیاری از مشکلات و نابسامانی ها باشند. این مشکلات می توانند ریشه های درخت عشق و صداقت را در روابط خانوادگی بخشکاند و درخت تنومند خانواده را بسیار آسیب پذیر سازد.

۱- سوءظن در روابط همسران

به قول آقای ویلیام گلاسر ما می توانیم روی انتخاب های خودمان اثر داشته باشیم! یا به عبارتی؛ انسان موجودی است مختار! کاملا آزاد است که تصمیم بگیرد به چه کسی اعتماد داشته باشد و به چه کسی اعتماد نداشته باشد.

در تمام این سالها افراد متفاوتی را دیده ام که به اطرافیانشان متفاوت می نگرند.

 • زوج هایی که بسیار خوشبینانه به اطرافیانشان نگاه می کنند!
 • زوج هایی که منطقی به اطرافیان مینگرند و یک بار رفتار غلط همسر را همواره در ذهن خود مجسم نمیکنند!
 • زوج هایی که به خودشان هم شک دارند و کلا به اطرافیانشان سوءظن دارند!

به نظر می رسد اختلافات جزئی و تضادهای سلیقه ای غالبا باعث سوءظن و بدگمانی در میان زوج ها می شود. اکثر زوج ها که دچار این مشکل می شوند، ناخواسته در دام این صفت زشت گرفتار می شوند که متاسفانه در اکثر موارد تبلیغات رسانه ای عاملی بسیار پررنگ در به وجود آمدن چنین صفاتی می باشد.

عوامل پیدایش سوءظن بین زن و شوهر

الف) عشق و علاقه زیاد:

گاهی عشق و علاقه شدید زن و شوهر به همدیگر، عاملی می شود برای سوءظن. مثلاً چون مرد، همسرش را خیلی دوست دارد و او را تنها متعلق به خود می داند، از این که با دیگری صحبت کند، عذاب می کشد. اگر زن در نوع سلیقه، رفتار و گفتار در خانه و در اجتماع، مطابق خواسته شوهرش عمل نکند، بدگمانی و سوءظن میان آن دو را در پی خواهد داشت.

ب) ارتکاب اشتباهی کوچک

همه ما انسانها ممکن است خواسته یا ناخواسته اشتباهی را مرتکب شویم! وقتی همسر اشتباهی مرتکب می شود، نوع برخورد با او در زندگی آینده بسیار تاثیر گذار است. اگر نوع برخورد به گونه ای باشد که فرد جرات گفتن اشتباه خود را نداشته باشد، ناخواسته ممکن است احساس سوءظن در طرف مقابل ایجادشود.

ج) گذشته تربیتی در خانواده

نوع تربیت خانوادگی، در تعیین مسیر زندگی مشترک می تواند نقش بسزایی داشته باشد!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسراندر برخی از خانواده ها، مرسوم است که از همه کس، همه چیز انتقاد می شود و پدر و مادر به اطرافیان با نگاهی کاملا بد بینانه نگاه می کنند. این مدل از رفتار باعث می شود، فرد پیش از ازدواج دارای روحیه مثبت نگری نباشد، به اطرافیان خود اعتماد کافی را نداشته باشد. چنین افرادی معمولا با ورود به زندگی خود پس از ازدواج، این صفت را از کودکی با خود حمل می کنند. معمولا اگر این گروه از افراد آموزشهای صحیح هم در طول دوران نامزدی و آشنایی ندیده باشند، از رفتار همسر خود دچار حس بدبینی می شوند و اگر ارتباط کلامی مناسبی هم ندانند، دچار مشکلات زیادی در زندگی می شوند!

برای مطالعه بیشتر در مورد ارتباط کلامی و غیر کلامی می توانید از کتاب همسرداری با گاو بنفش استفاده نمایید!

د) فیلم ها، اخبار و رسانه ها

کنترل نکردن ورودی های ذهن در ایجاد سوءظن می تواند تاثیر زیادی داشته باشد!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسرانورودی های ذهن، هر آن چیزی است که فرد اجازه می دهد آگاهانه، حواسش را درگیر کند! به عنوان نمونه زمانی که فرد درگیر تماشای سریالی است که کل داستان آن، روایت ماجرای زوجی است که به همدیگر خیانت می کنند، فرد به صورت آگاهانه ذهن خود را درگیر این موضوع کرده است! و ممکن است با کوچکترین اتفاقی، همسر خود را با سوژه فیلم همسان سازی کند و تمام سناریوی فیلم را در مورد همسر خودش ببیند! همین همسان سازی می تواند باعث بروز سوءظن بین همسران شود!

ه) دخالت اطرافیان

گاهی دخالت ها و حسادت های بیجا از سوی اطرافیان و تحلیل های دروغین آنها، در ایجاد حس بدبینی و سوءظن همسران مؤثرند. در واقع، افرادی که در زندگی مشترک دیگران دخالت می کنند، خواسته یا ناخواسته از اعتماد بین همسران می کاهند.  البته پذیرش آنها در زندگی مشترک، باعث بروز بسیاری از مشکلات می شود.

تاثیرات سوء ظن در روابط همسران۲- سوءظن در خانواده قبل از ازدواج

پس از آن که زندگی مردم همگام با جامعه رو به مدرنیزه شدن پیش رفت! جای قصه های مادربزرگ و شاهنامه خوانی در جمع خانوادگی را انواع سایتهای اینترنتی و دنیای پرهیاهوی رایانه ها گرفت و دوستی های کاذبِ پشت خط های اینترنتی، تنوع کانال های ماهواره، افکار مسموم را جای گزین دنیای صادقانه و به دور از تکنولوژی و فضای سنتی خانواده های دیروز کرد، کم کم فاصله ها بیشتر و بیشتر شد و فرزندان حس اعتماد و امنیت خود را در مقابل والدین از دست دادند و انس آنها به ماهواره و رایانه، موجب تغییر شخصیت و بی توجهی آنها به خواسته های والدین شد. همین فاصله، حس سوءظن و بدبینی را در والدین به فرزندان و اعمال آنها تقویت کرد.

تاثیرات سوء ظن در روابط همسراندر واقع این سوءظن از راههای زیر در فضای ذهنی والدین نفوذ کرده است؛

الف) عدم آگاهی

والدینی که از آگاهی لازم از دنیای مجازی و فضای جدید فرزندانشان مطلع نیستند، هر نوع ارتباطی را نامتعارف و ناهماهنگ با ارزش های خانوادگی شان میدانند! از همین رو با کنترل کردن کلیه روابط فرزندانشان بذر بدبینی و سوءظن را در ذهن آنها می کارند.

ب) مشکلات شخصی در روابط

برخی از والدین به دلیل اینکه خودشان در روابط با غیر از همسرشان دچار مشکلات حادی هستند! به همه سوءظن دارند و در ذهنشان به فرزندانشان هم بدبین هستند! لذا سعی میکنند از بروز مشکلات مشابه جلوگیری کنند.

ج) اطرافیان مشکل دار

اگر والدین، در اطراف خود با افرادی مواجه باشند که با ارزشهای آنان سازگار نباشند (برای مثال؛ همکارانی که مشکلات اخلاقی دارند، یکی از اعضاء خانواده که درآمد حلال ندارد و مشکلاتی از این دست!) ناخواسته بدبین می شوند و این سوءظن را به فرزندانشان منتقل می کنند!

این والدین برای اینکه فرزندانشان با این افراد در ارتباط نباشند، مدام در حال کنترل کردن و جاسوسی فرزندانشان هستند! در نهایت این امر می تواند منجر به ایجاد حس سوءظن در روابط با اعضای خانواده شود.

د) کم توجی و بی مهری والدین

والدین مسئول طراوت و شادی در خانواده هستند! به همین دلیل باید برای این امرمهم زمان و انرژی لازم را صرف کنند!

برخی بر این عقیده اند، کار کردن و پول درآوردن و آماده کردن مایحتاج رفاهی فرزندان کافی است! لذا از برقراری روابط مطلوب در خانواده غافل میشوند و وقت کافی را برای فرزندانشان اختصاص نمیدهند.

باید توجه داشت بی توجهی به فرزندان، می تواند باعث بروز احساس طرد شدگی در آنان شود! حس طردشدگی نیز خود می تواند باعث بروز حس بدبینی به والدین و تمام اطرافیان شود! به همین دلیل ممکن است به دنبال جبران محبتهای از دست رفته به دام گروه ها و افراد خطرناک بیفتند! این خود می تواند حس سوءظن والدین به فرزندان را نیز تقویت کند!

افراد خیابانی، با تقویت حس بدبینی به والدین، باعث فاصله گرفتن آنها و عدم اعتماد به والدین می شوند!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسران چگونه است؟

زیان ها و آثار سوءظن در خانواده، میتواند وسیع و جبران ناپذیر باشد! برخی از پی آمدهای ناگوار سوءظن و بدبینی در محیط خانه عبارتند از:

 • از بین رفتن حس همکاری میان زوجین و جدایی دلها!
 • کنجکاوی و جاسوسی که خود موجب استرس و ناامنی است!
 • به وجود آمدن حس تنفر از همسر!
 • عدم امنیت فرزندان و پناه آوردن آنان به گروههای نامطمئن!
 • اجازه نفوذ بیگانگان در زندگی و از هم گسیختگی نظام خانواده!

پیش گیری از تاثیرات سوء ظن در روابط همسران

الف) بخش مربوط به تربیت خانوادگی

نباید فراموش کرد برای اینکه فرزندان زندگی خوش بینانه و شادی داشته باشند، در ابتدا باید بذر خوش بینی در دل آنها پیش از ازدواج کاشته شود! لذا ایراد گرفتن از مسئولین، اطرافیان، پدر و مادر، همکاران، کارمندان و به صورت کلی اطرافیان به ایجاد حس بدبینی و سوءظن بسیار کمک می کند! دقت داشته باشید رفتار کنونی والدین می تواند ریشه بسیاری از ناملایمات باشد!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسرانوالدین با در نظر گرفتن اوضاع کنونی جامعه، هر چه بیشتر در ایجاد حس اعتماد فرزندان به خود و محیط خانواده بکوشند و وقت بیشتری را صرف پاسخگویی به نیازهای عاطفی فرزندان خود نمایند. طرح دوستی با فرزندان را فراموش نکنند و محیطی سرشار از اعتماد به یکدیگر ایجاد سازند.

هرگز خود و افراد خانواده را با دیگران مقایسه نکنید تا دچار بدبینی حاصل از قیاس نشوید!

برای نظرات و نگرش افراد خانواده ارزش قایل شوید و با تشکیل جلسات خانوادگی در صدد رفع اختلاف نظرها برآیید! در تصمیم های مهم زندگی شریک و همدل باشید.

با افرادی معاشرت کنید که دارای روحیه مثبت نگری هستند! از برقراری ارتباط با آنها، امید و انگیزه در شما و خانواده تان بیشتر شود!

قضاوت های زودهنگام معمولا اثرات نامطلوب زیادی دارند! اگر رفتاری از فرزندان یا همسر خود دیدید، در صدد فهم حقیقت برآیید!

ب) بخش مربوط به روابط همسران

اجازه ندهید فیلمها، رسانه ها (با هر هدفی!) ورودی های ذهن شما نسبت به همسرتان را مدیریت کند! از این وسایل در حد نیاز و برنامه استفاده نمایید!

از تماشای هر گونه فیلم، شنیدن صوت و یا دیدن مطلبی که سوءظن را در شما بیشتر میکند، برحذر باشید!

تاثیرات سوء ظن در روابط همسراندر صورت بروز مشکل در روابط، سعی کنید به نقاط قوت همسرتان فکر کنید تا مانع بروز بدبینی شوید!

تا میتوانید از لجبازی دوری کنید تا ریشه های سوءظن را بخشکانید! لجبازی محبت را از بین می برد.

از انتقاد کردن نسبت به همسر خود پرهیز کنید! در صورتی که ضرورت رخ داد از اصول آن استفاده کنید!

اطرافیان نقش به سزایی در ایجاد ذهنیت شما نسبت به همسرتان دارند! سعی کنید در این ذهنیت به واقعیت های عینی و خارجی بیشتر توجه کنید!

تلاش کنید به یافته های ذهنی خود نسبت به همسر با سوءظن بنگرید نه به رفتار او!

برای دریافت رایگان قسمتی از کتاب همسرداری با گاو بنفش فرم زیر را تکمیل کنید!

۲ Comments

 1. Reply-ندا
  ۹ آذر, ۱۳۹۵ at ۱۲:۵۷ قبل از ظهر

  مطلب خیلی خوبی بود
  و اینکه به زبان ساده بیان شده بود
  ممنون از شما استاد گرامی

  • ۸ اسفند, ۱۳۹۶ at ۸:۱۲ بعد از ظهر

   با سلام خدمت شما همراه عزیز!
   از اینکه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است، خرسندیم!
   براتون زندگی پر از شادی آرزومندیم!

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 فیلمِ رایگان همسرداری!
با وارد کردن ایمیل صحیح در کادر
پایین، این 15 درس رایگان را
دریافت خواهید کرد!
film-free
ما هرگز ایمیل و اطلاعات شما
را منتشر نخواهیم کرد!
10 % تخفیف محصول ترس!
با وارد کردن ایمیل صحیح، کد تخفیف
محصول "درمان ترس" به ایمیل
شما ارسال خواهد شد!
film-free