بچه های بد غذا

معمولا افراد از دیدن کودکانی که غذا را با اشتها می خورند، لذت می برند و در این میان خانواده هایی هستند که بچه های بد غذا دارند، یکی از نگرانی های این خانواده ها، عدم رشد کودک و نرسیدن مواد غذایی به آنها است. نگرانی از رشد و سلامت کودک، خانواده ها را به انجام کارهای مختلف وادار می کند، در این میان باید توجه داشت، رفتار والدین بیشترین اثر منفی و مثبت را در عادت های غذایی کودک خواهد داشت.

 بچه های بد غذا

معمولا افراد سوال می کنند، “چرا فرزند من غذا نمی خورد؟” احتمالا این حس را درک کرده اید (مخصوصا مادران) زمان صرف وعده های غذایی چقدر می تواند زجر آور باشد، زمانی که غذایی را آماده کرده اید و برای تهیه آن متحمل زحمت فراوانی شده اید ولی بچه ی شما از خوردن غذا سرباز می زند. برخی از بچه ها گاهی این رفتار را نشان می دهند و برخی از آنها به این رفتار عادت کرده اند. این رفتار می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. اجبار در غذا دادن به کودک نمی تواند راه کار موثر و طولانی مدت باشد، در مورد بچه های بد غذا ، ریشه یابی می تواند ابزار مناسبی برای کمک به آنها برای خوردن غذای بیشتر و بهتر باشد. با توجه به تجربیاتم در این زمینه، به نظر می رسد که پنج دلیل اصلی برای بچه های بد غذا برای سرباز زدن از غذا خوردن وجود دارد.

برای انسان های عادی و معمولی غذا خوردن کاری لذت بخش است، با تهدید و اجبار آن را برای فرزندانمان زجرآور نکنیم

دلایل پزشکی بچه های بد غذا

اگرچه به نظر می رسه که یکی از دلایل واضح و روشن عدم تمایل بچه های بد غذا به خوردن، می تواند دلایل پزشکی باشد، ولی خصوصا در مورد جامعه ما (ایران) این دلیل تقریبا می تواند قابل چشم پوشی باشد. ولی دلایل پزشکی معمولا اثرات واضح و مشخصی دارند. برای مثال کودکی که هیچ گونه علامتی (از قبیل تب، سردرد، کم خونی و غیره)  از مریضی را ندارد نمی توان دلایل پزشکی را متهم اصلی دانست. اما شاید بتوان شایع ترین دلایل پزشکی را بازگشت اسید معده و یا یبوست در کودکان برای بی اشتهایی مطرح کرد. در این مقاله قصد ندارم به دلایل شایع پزشکی بی اشتهایی در مورد بچه های بد غذا بپردازم، اما اگر در ادامه این مقاله نتوانستید دلایل کم غذایی یا بد غذایی کودک خود را پیدا کنید، قویا پیشنهاد می کنم به درمان پزشکی او مبادرت ورزید. به عنوان نمونه یکی از بستگان من در دوران نوزادی خود با بیماری تقریبا نادر (این بیماری بعد از تولد معمولا به صورت طبیعی برطرف می شود) انسداد روده مواجه بود که به همین دلیل از بی اشتهایی رنج می برد و گریه های سرسام آوری سر می داد. در برخی از مواقع دندان در آوردن کودکان، خستگی مفرط و غیره می تواند از علائم بی میلی باشد.

دلایل احساسی بچه های بد غذا

برای بسیاری از بچه های بد غذا ، فرآیند احساسی نقش بسیار بزرگی را در سرباز زدن از غذا خوردن را ایفا می کند، اگر آنها نسبت به غذایی که در دهانشان قرار می گیرد یا در دستشان احساس می کنند، حس خوبی نداشته باشند، معمولا آن را نمی خورند. در واقع برخی از این کودکان با بو کردن، دیدن، حس کردن غذاها دریافت خوبی نخواهند داشت و به همین دلیل واکنش های احساسی دفاعی خود را بروز می دهند. به عنوان نمونه؛ برگرداندن غذا (بالا آوردن) عق زدن، بستن دهان، واکنش های احساسی و دفاعی آنها خواهد بود. اگر به لحاظ پزشکی در بخش دهان کودکان مشکلی وجود ندارد، به احتمال زیاد آنها در حال واکنش دفاعی احساسی در مورد غذا خوردن هستند.
برای مقابله با این مکانیسم دفاعی بهتر است تمام راه هایی که این احساس ناخوشایند را در او ایجاد می کند را پایان دهید. ممکن است ذائقه شما با کودکتان متفاوت باشد، اگر از شکل برخی از غذاها لذت نبرد، می توانید شکل آن غذا را تغییر دهید و به نوعی دیگر آن را در اختیار او قرار دهید. برای مثال دختر ما از خوردن املت امتناع می کند و ما هم اصراری در خوردن نداریم، ولی تخم مرغ را به صورت جداگانه می خورد و گوجه فرنگی را هم به صورت خام با نمک بسیار با شور و اشتیاق می خورد، لذا اصراری بر خوردن ترکیب این دو در غذایی مستقل نداریم. ممکن است او فعلا از چهره این غذا لذت نبرد!

دلایل فیزیکی بچه های بد غذا

گاهی اوقات بچه های ما از جای خود یا موقعیت فیزیکی خود در هنگام غذا خوردن لذت نمی برند. برای نمونه ممکن است کودکان کوتاه قد از نشستن پشت میز غذا خوری، احساس خوبی نداشته باشند و بر میز و ظرف غذای خود احساس تسلط نکنند. اگر روی زمین سفره انداخته می شود، ممکن است شرایط روی زمین نشستن را برای طولانی مدت نداشته باشند. پرت شدن حواس کودک به موضوعات دیگری به جز وعده غذایی و سفره، می تواند به بی میلی او دامن زند. برای مثال زمانی هنگام غذا خوردن سعی کنید تلویزیون خاموش باشد، اگر وعده شام را میل می کنید و باید رژیم خاصی را رعایت کنید، افراد خانواده همگی در کنار سفره جمع باشند و از بودن در کنار همدیگر لذت ببرید (اگر کسی هم نباید غذا بخورد، اشکالی ندارد در کنار خانواده حضور فیزیکی داشته باشد) تا می توانید وعده های غذایی را لذت بخش و جذاب کنید. سعی کنید نور خانه را به جز محلی که در آن غذا میل می شود را به حداقل (یا حتی خاموش کنید) برسانید، این کار می تواند جذابیت سفره را افزایش دهد. سعی کنید سفره شما از چیدمان مناسب و خوبی برخوردار باشد و حداقل زیبایی لازم را داشته باشد.

عادات غذایی بچه های بد غذا

بعضی از والدین اعتقاد دارند که کودک هم زمان با شروع غذای کمکی باید سر سفره بنشیند و از غذاهای والدین استفاده کند و کامل از همه چیز استفاده کند. این تئوری می تواند تا حدی درست باشد، به شرط آنکه چند نکته در مورد آن رعایت شود:

 • اول آنکه به توانایی کودک در عمل فیزیکی خوردن توجه کنید. از خوراندن غذاهایی که برای کودک امکان پذیر نیست جدا خودداری کنید، این عمل می تواند در ذهن او خاطره ای بد ایجاد کند که خود می تواند عامل بی میلی کودک گردد.
 • به مزه ها و طعم ها توجه کنید. نوزادی که فقط از مزه ها، مزه ی شیر مادر را درک کرده است، زمانی که با مزه های افراطی مواجه می شود (شور، شیرین و …) ممکن است بعدها با مزه برخی از سبزیجات، میوه ها و شیر و غیره کمتر ارتباط برقرار کند و این در چند سال بعد باعث بد غذایی کودک گردد.
 • هر آن چیزی که بچه می خورد بهتر است به میل و رغبت و کنجکاوی خود بخورد. برای نمونه سعی کنید در کنار غذای اصلی خودتان یا کودکتان کمی سبزی یا ماست قرار دهید که او را به خوردن تحریک کنید. در هنگام خوردن سعی کنید مدام از طعم لذت بخش غذا ها و مکمل های غذایی تعریف کنید تا کودک به کنجکاوی به سراغ آنها برود.
 • تا آنجایی که ممکن است اجازه دهید که کودکتان خودش غذا را میل کند، این کار هم در او اعتماد به نفس را تقویت می کند و هم باعث لذت بردن از غذا خوردن می شود. توجه کنید که به هر صورت افراد در نهایت راحت ترند که خودشان غذا بخورند و به این ترتیب کمتر به خودشان آسیب می زنند! در اوایل کار کمی از غذا را روی خودش یا روی زمین خواهد ریخت ولی تمام این کثیفی ها با انداختن یک پیشبند ساده یا یک شست و شوی ساده درست می شود اما از بین رفتن اعتماد به نفس یا بد غذایی بچه به این سادگی ها قابل درمان شدن نمی باشد.

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از موارد عنوان شده یا تمام آنها روی فرزند شما تاثیر داشته باشد. ناامید نشوید و به تلاش کردن ادامه دهید.

دلایل رفتاری بچه های بد غذا

دلایل رفتاری را من آخرین عنوان قرار داده ام به دلیل اینکه احتمالا شما هم رفتارهای خودتان را آخرین دلیل بی اشتهایی و بد غذایی کودک خود می دانید. در واقع بیشترین دلیلی که کودکان تبدیل به بچه هایی می شوند که از غذا خوردن سرباز می زنند، ریشه در رفتارهای پدر و مادر ها دارد. شاهد مثال این مدعا را می توانید در غذا خوردن اکثر نوزادان سالم دانست. تقریبا تمام نوزادان در ماه های اولیه پس از تولدشان، به راحتی شیر مادر را می خورند و بدون هیچ مشکلی بعد از مدت کوتاهی با مادر ارتباط برقرار می کنند و زمانی که گرسته شوند به طریقی مادر را متوجه می کنند و مادر هم تلاش در رفع نیاز نوزاد خود می کنند. اما چه می شود که بعد از گذشت یک سال یا بعد از شروع غذاهای مکمل، کودک به سمت بی اشتهایی می رود و از خوردن سرباز می زند؟! این رفتار کودک در اکثر موارد ریشه در رفتارهای اصرارجویانه و تهدید آمیز والدین دارد. طبیعی است، کودکی که به این مدل غذا خوردن عادت کرده است را نمی توان یک شبه اصلاح کرد، به همین دلیل شما به عنوان والدین خیلی سریع از کوره در می روید ولی به یاد داشته باشید که عصبانی شدن اصلا راه کار مناسبی نیست بلکه آرامش و مدیریت خشم می تواند بسیار بهتر جوابگو باشد.

در ادامه این مقاله که به صورت فایل صوتی برایتان ضبط کردم در رابطه با بچه های بد غذا و رفتار یک والدین مطلع صحبت کردم! امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد!

 

 

هوادار تلاشتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مقالات مشابه

با دریافت رایگان دوره عشق ورزی به همسر، فقط ۵ ثانیه فاصله دارید!

برای دریافت پک صوتی، کتاب و دفترچه تمرینات، فرم زیر راا تکمیل کنید!

اگر دوست دارید دخترتان با مادرشوهرش مثل مادر باشد، پیشنهاد می کنم حتما این 👇 مقاله 👇 را بخوانید!

می خواهید بدانید چرا بچه ها حرف گوش نمی کنند، چرا این 👇 مقاله 👇 را نمی خوانید!

اگر با توالت رفتن فرزندتان مشکل دارید، پیشنهاد می کنم حتما این 👇 مقاله 👇 را بخوانید!

قبل از تنبیه فرزندتان، خواندن این 👇 مقاله  👇 را از دست ندهید!

۲ نظر

 1. Reply-ندا
  ۳ اسفند, ۱۳۹۴ at ۱۰:۲۷ قبل از ظهر

  خیلی کاربردی بود استاد
  ممنونم

  • ۱۶ تیر, ۱۳۹۵ at ۹:۴۰ قبل از ظهر

   امیدوارم روز به روز زندگی شادتری را تجربه کنید.

چرا نظراتتان را نمی نویسید؟ (از اینکه با ارسال نظراتتان به شادی دیگران کمک می کنید از شما سپاسگزاریم)

نفر اول در عشق ورزیدن به همسرتان شوید!
3 فایل صوتی سورپرایز کردن همسر
فایل PDF کتاب "همسرداری با گاوبنفش"
مجموعه تمریناتی برای ارتقاء عشق ورزیدن
عضویت در کانال تلگرام مهارت زندگی